Pazar, Şubat 5, 2023
Ana SayfaWeb & İş HayatıE-Ticaret Başlangıç ve Başarıya Giden Yol

E-Ticaret Başlangıç ve Başarıya Giden Yol

Teknolojinin getirdiği harikalardan biri olan bu para kazanma yöntemi geniş bir pazar ağını elinde tutuyor.

Bu sektör son zamanlarda parlayan ve uzun yıllarda parlayacağına inandığım bir yıldız konumunda. İnsanlar nasıl kolay para kazanırım sorusuna, artık e ticaret yanıtı ile cevap veriyor. Sonra tekrar soruyarlar, sermayem yoksa bile mi ? Ve beklenen cevap evet oluyor. Atalarımız ticarette para olduğunu söylemişlerdi şimdi önüne ”e” getirdik ve her şeyde olduğu gibi bunuda daha kolay hale getirdik.

E-ticaret, aslında bizim bildiğimiz ticaretten pek farklı değil. E-ticaretin en belirgin farkı sanal ortamda yapılıyor olmasıdır. Siz hangi sebepden başlamak istiyorsunuz bilmiyorum ama kendinize güzel bir sebep bulduğunuza eminim. Şimdi size verdiğiniz kararda daha istikrarlı ilerlemenize yardımcı olacak ve bu konuda doğru bir seçim yaptığınıza inandıracığım şeylerden bahsedeceğim. Öncelikle  e-ticaret, ne sizi gaza getirenlerin söylediği kadar kolay ne de önünüze taş koymak isteyenlerin dediği kadar zordur.

Almanız gereken sorumluluklar vardır bu üstlenmekten korkuyorsanız yapacağınız işi zor hale getirir. E-ticarette olduğu gibi.E-ticaret her işde olduğundan biraz daha fazla ilgi gerektirebilir. İşe ilk başladığınızda, her şeyi düzene koyana kadar fazla bilgisayar başında kalmanız gerekebilir. İlk 6 ay sizi zorlu bir süreç bekler.Değinmeniz gereken artılarınız ve eksileriniz var ama bunların tamamını kusursuz olarak düşünemeyebilirsiniz. Bu işe başladığınızda severek başlayın ve pespembe bir dünyası olmadığını bilin. Ama siz işinizde iyi olmaya başladığınızda ,hayır problemler bitecek demeyeceğim, sadece problemler karşısında artık nasıl durmanız gerektiğini öğrenceksiniz.

Evet! Artık başlamaya karar verdiyseniz,öncelikle ne satmak istediğinize karar verin. Ürün mü,hizmet mi ? Verdiğinizi varsayalım, ki bu uğraştıracaktır sizi. Araştırın bakalım,bu ürünleri-hizmetleri kimlere satacaksınız, pazar alanı biliyor musunuz, pazar size şimdi ve gelecekte kar getirecek kadar büyüklükte mi, pazar hızlı büyüyebilecek mi, rakipleriniz kimler, ne kadar güçlüler, siz ürününüzü-hizmetinizi tercih edilmesi için nasıl farklılarştırarak satmayı planlıyorsunuz, satacağınız ürün-hizmet size büyüme sağlayacak mı,  finansal kapasiteniz yeterli mi ? Ve sair, ve sair… Sorulacak çok sorumuz var. Bir yerden başlamanız lazım,planlı ilerleyin. İş planı her zaman kurtarır, iki kere iki dörttür. Bu soruları sırasıyla sormanız gerekir, kafanız sakın karışmasın, arama motorlarında iş planı yazarsanız size güzel taslaklar sunan sitelere ulaşacaksınız. Bunları sırayla sordunuz ve her şey iyi gidiyor öyle mi ? Bu demektir ki, pazarınızı ve rakiplerinizi tanıyorsunuz. Güzel bir finansal tabloyla zorlayıcı geçmesi olası, hatta kesin, bir 6 ayınızı karsız ilerletebilirsiniz. Olasılıkları test etmeniz gerekiyordu ve onu da yapmışsınız.

Ticaretin sanal boyutuna başlamalısınız artık. Kendinize güzel bir site kurmanız gerekiyor ama nasıl ? Çok kolay ! Host ve domain almanız lazım. Domain çeşitleri .com,.net,.org şeklindedir.

Ticari olanları,olmayanları,bilgilendirme ve ticari olanları olarak da denilebilir.Bu bahsettiğimiz uzantılar ,yine arama motoruna yazdığımızda karşımıza çıkan milyonlarca sitelerden herhangi birinde sorgulama ve fiyat tablosuyla ulaşabileceğimiz kolaylıktadır.

Sitenizin ismini seçerken az ve öz olmasına dikkat edin. Zihinde kalacak bir site ismi olması lazım.Bunu da hallettik sıra,kurduğumuz siteyi yasal hale getirmek.Vergi levhası almamız gerekiyor.Bunun kolay yolu şahıs işletmesi olarak açılmasıdır. Sanal pos için bankalara başvurmanız gerekiyor.İşinizi daha kolay hale getirmek istiyorsanız kendi bunları sizin için yapacak aracılar bulabilirsiniz,tabii bunun için bir bütçe ayırmanız gerekecek.Kabasını hallettik galiba. Seçtiğiniz ürünleri-hizmetleri nerelerden alacaksınız,depo alanınız hazır mı ? Ya da çevreniz geniş ve size stok sağlayacak tanıdıklarınız mı var ? Halletiniz !

Deponuz veya bunu sizin için yapacak,kazancınızdan belli miktar vadettiğiniz, stokcularınız var.Sanal pazarlama tekniklerini kullanmaya başlamalısınız. Reklam yapmalısınız. Bir blog açabilirsiniz,sosyal medyanın gücünden faydalanabilirsiniz. Ya da adwords kullanabilirisiniz. E-posta pazarlama tekniği,arama motoru optimizasyonu,tıklama başına ödemeli reklamlar,içerik pazarlama,ekran ve video reklamları,yarışma pazarlama,çok kanallı satış gibi sanal ortamda etkili bu pazarlama yöntemlerini kullanarak sitenizi güncel ve isteklere cevap verir hale getirmelisiniz. Bu anlattıklarımın hepsini ancak siz içi dolu hale getirebilirsiniz.Artık başlamalısınız !

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments